Uwaga
Serwis Wedabaja jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Strona główna

Z Wedabaja, legendy
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj w Wedabai,

zbiorze legend, wierzeń, podań, mitów, klechd, baśni i bajek,
które każdy może edytować.


Mamy łącznie 12 915 stron, z czego 7819 artykułów, w tym 2 własnych.
Naszych 8 Użytkowników dokonało już 14 500 edycji!.

Wedabaja jest bratnim projektem Grupy Wedamedia, którego celem jest zgromadzenie i zaprezenetowanie szerokiemu gronu odbiorców naszej rodowiedzy, czyli mądrości ludowej i tradycji zachowanych w legendach i mitach różnych narodów, ze szczególnym uwzględnieniem podań słowiańskich. Możesz pomóc w rozwoju serwisu rejestrując się, by edytować i dodawać artykuły. Szanujmy tradycję oraz uczmy siebie i innych jak korzystać z wiedzy przodków.

Wizymier.JPG
Wizymir (także: Wizimierz) – postać legendarna, syn (lub wnuk) Lecha, legendarnego protoplasty Polaków. Według legendy przytoczonej przez Marcina Bielskiego, Wizymir był bezlitosny dla Duńczyków, o których ziemie chciał powiększyć swoje państwo aż do Bałtyku. Udało mu się to i odebrał im wyspy – m.in. Rugię oraz Fionię. Następnie miał rozgromić wojów duńskiego króla Sywarda, po czym zostawić Duńczykom ledwie mały kawałek podbitego królestwa, a Syward został zobowiązany regularnie składać mu hołd. Dla przypieczętowania układu Wizymir zabrał na swój dwór dzieci króla duńskiego – syna Jameryka oraz jego dwie córki, które uczynił swoimi nałożnicami. Gdy Syward umarł, syn jego uciekł z niewoli, aby objąć tron duński. Jako władca zaprzestał składania hołdu Wizymirowi, czym spowodował kolejną wyprawę tego ostatniego na Danię.


Volga bilibin03.jpg
Mikuła Sielaninowicz to postać z ruskich bylin. Mikuła był mocarnym, jednak pogodnym i życzliwym chłopem. Podczas orania ziemi zwalał w bruzdy dęby. Mikuła był właścicielem magicznego worka z zaklętym w środku ciężarem ziemi, który bezskutecznie próbował podnieść Światogor. Mikuła posiadał także klonową sochę, której nie dali rady ruszyć z miejsca Wolga ani cała jego drużyna, podczas gdy Mikuła z łatwością potrafił rzucić nią jedną ręką. Za namową Wolgi Mikuła wstąpił do jego drużyny i towarzyszył Woldze w ataku na Kurżow, podczas którego stracił swój oddział.


Antonio del Pollaiolo - Ercole e l'Idra e Ercole e Anteo - Google Art Project.jpg
Herakles (gr. Ἡρακλῆς, trl. Hēraklēs, gr. Ἡρακλέης, trl. Hērakléēs, łac. Hercules), Alkides, Palajmon – w mitologii greckiej jeden z herosów, syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. Jego rzymskim odpowiednikiem był Herkules. Znany był z wielkiej siły, waleczności, męstwa, zapaśnictwa i umiejętności wojennych, zwłaszcza celnego strzelania z łuku. Lubiany przez Zeusa i Atenę, był prześladowany przez zazdrosną Herę. Żonaty z Dejanirą, Megarą i Hebe.

Pewnego dnia Hera zażądała, aby udał się na służbę do Eurysteusza. Gdy Herakles odmówił, zesłała na niego szaleństwo. W obłędzie Herakles zamordował kilkoro ze swoich dzieci. Według jednej tradycji narzędziem mordu był łuk, według innej miał dzieci powrzucać do ognia. Mordując swoje dzieci, zamordował także dwoje dzieci Ifiklesa. Ocknąwszy się z szału, zauważył, co zrobił, i chciał popełnić samobójstwo, jednakże Tezeusz odwiódł go od tego zamiaru, a Herakles porzucił Megarę. Swego rodzaju pokutą miała być służba u Eurysteusza. Na jego polecenie miał wykonać 10 prac (dwie nie zostały zaliczone, przez co musiał wykonać ich 12). Hera podsuwając pomysły Eurysteuszowi, starała się wymyślić dla herosa tak trudne zadania, aby ten podczas ich wykonywania zginął.


Zostań wedapedystą

Zapraszamy do współpracy z naszym serwisem, jako zarejestrowany Użytkownik-wedapedysta. Swoją przygodę z Wedabają powinieneś zacząć od zapoznania się z naszymi wytycznymi i Poradnikiem edytora i .Jeśli masz jakieś uwagi do treści serwisu, zgłoś je na naszym internetowym Wiecu. Możesz też zgłosić błąd oraz zaproponować artykuł lub zaproponować strony do importu. Jeśli jesteś zalogowanym Użytkownikiem możesz tworzyć nowe artykuły, ale najpierw sprawdź w naszej wewnętrznej wyszukiwarce czy już takowy nie istnieje w Wedabai.Szablon:Bratnie projekt Wedamedii