Uwaga
Serwis Wedabaja jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Strona główna

Z Wedabaja, legendy
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj w Wedabai,

zbiorze legend, wierzeń, podań, mitów, klechd, baśni i bajek,
które każdy może edytować.


Mamy łącznie 12 915 stron, z czego 7819 artykułów, w tym 2 własnych.
Naszych 8 Użytkowników dokonało już 14 500 edycji!.

Wedabaja jest bratnim projektem Grupy Wedamedia, którego celem jest zgromadzenie i zaprezenetowanie szerokiemu gronu odbiorców naszej rodowiedzy, czyli mądrości ludowej i tradycji zachowanych w legendach i mitach różnych narodów, ze szczególnym uwzględnieniem podań słowiańskich. Możesz pomóc w rozwoju serwisu rejestrując się, by edytować i dodawać artykuły. Szanujmy tradycję oraz uczmy siebie i innych jak korzystać z wiedzy przodków.

Piast.PNG
Według Galla Anonima Piast był synem Chościska i ubogim oraczem spod Gniezna. Miał żonę Rzepichę i syna Siemowita.

Podczas uczty z okazji postrzyżyn synów księcia Popiela, dwóch tajemniczych pielgrzymów stara się wejść do miejsca gdzie odbywa się wydarzenie. Zostają odpędzeni w krzywdzący sposób i dlatego decydują się ruszyć na podgrodzie, gdzie trafiają na dom oracza Piasta. Piast jest w trakcie przygotowań do postrzyżyn jedynego syna, jednak pełny współczucia na los wędrowców, zaprasza ich do swojej chaty. W pewnym momencie wędrowcy pytają o coś do picia, a gościnny Piast, choć ma tylko jedną beczkę piwa, którą szykował na ucztę z okazji postrzyżyn syna, otwiera ją i polewa strudzonym. Okazuje się, że za sprawą cudu piwo w beczce nie kończy się, gdyż piwo nalane podczas uczty na stole książęcym znika. Dodatkowo wędrowcy kazali Piastowi zabić prosiaka, którym za sprawą cudu napełniono 10 naczyń zwanych cebry. Piast, z powodu cudownej atmosfery i przeczucia, że dzieje się coś wielkiego, pyta wędrowców czy mógłby zaprosić księcia z uwagi, że krzywdząco ich wcześniej odpędził. Wędrowcy jednak pozwalają i książę zaproszony przez Piasta (gdyż nie uważano wtedy za ujmę księciu zachodzić do chaty poddanego) dołącza do uczty. Nieznajomi postrzygli syna Piasta i nadali mu imię Siemowit. Według kronikarza tenże Siemowit urósł w zacności do tego stopnia, iż „król królów i książę książąt za powszechną zgodą ustanowił go księciem Polski, a Popiela wraz z potomstwem doszczętnie usunął z królestwa."Vastnetsov 1914.jpg
Ilja Muromiec (ukr. Ілля́ Муромець, ros. Илья Муромец) – jeden z ruskich bohaterów. Jego imię jest sławione w wielu ruskich bylinach (ludowych poematach). Pospołu z Dobrynią Nikiticzem i Aloszą Popowiczem uważany jest za jednego z najważniejszych ruskich bohaterów, odpowiedników europejskiego rycerstwa.

Według legend Ilja, syn chłopa, urodził się we wsi Karaczarowo, nieopodal Muromia. W latach młodzieńczych przebył poważną chorobę i nie mógł chodzić aż do 33 roku życia, kiedy to został cudownie uzdrowiony przez dwóch pielgrzymów. Następnie otrzymał nadludzką siłę od umierającego olbrzyma Swiatogora, po czym Ilja wyruszył wyswobodzić Kijów i służyć tamtejszemu księciu, Włodzimierzowi. Po drodze w pojedynkę udało mu się obronić miasto Czernihów przed tatarską inwazją, w następstwie czego lokalny władca zaoferował mu tytuł szlachecki, jednakże Ilja nie zdecydował się na pozostanie w gościnnym grodzie. Dalej w Lesie Briańskim zabił zamieszkującego las potwora Sołowieja-Razbojnika, który dysponował umiejętnością mordowania podróżników za pomocą swojego gwizdu.


Mithra (4684713252).jpg
Mitra (awest. Miθrō ميترا – „pakt”, „przymierze”, sankr. Mitráḥ) – bóstwo solarne w mitologii indoirańskiej, którego kult narodził się w II tysiącleciu p.n.e. Atrybuty i przymioty Mitry zostały opisane w Aweście, która tytułuje go Panem Zobowiązań i opisuje jako ducha umów, personifikując w jego osobie Lojalność. Jako władca ładu Mitra panował nad zmianami kosmicznymi, strzegł porządku społecznego, chronił majestat królewski i występował jako sędzia w zaświatach. Szczególnymi względami Mitra był obdarzany przez wyznawców w okresie równonocy jesiennej, a miesiącem, poświęconym bóstwu, był październik – mehr. Mitra był przedstawiany jako wojownik w pełnym uzbrojeniu na zaprzęgniętym w białe konie rydwanie. Według mitologii indyjskiej Mitra należy do Aditjów i wraz z Waruną – o czym wspominają hymny Rygwedy – sprawował pieczę nad rytą, porządkiem społecznym, umowami i przyjaźnią. Od początku naszej ery kult Mitry rozpowszechnił się w cesarstwie rzymskim, gdzie przedstawiano go jako zabójcę byka.

Zostań wedapedystą

Zapraszamy do współpracy z naszym serwisem, jako zarejestrowany Użytkownik-wedapedysta. Swoją przygodę z Wedabają powinieneś zacząć od zapoznania się z naszymi wytycznymi i Poradnikiem edytora i .Jeśli masz jakieś uwagi do treści serwisu, zgłoś je na naszym internetowym Wiecu. Możesz też zgłosić błąd oraz zaproponować artykuł lub zaproponować strony do importu. Jeśli jesteś zalogowanym Użytkownikiem możesz tworzyć nowe artykuły, ale najpierw sprawdź w naszej wewnętrznej wyszukiwarce czy już takowy nie istnieje w Wedabai.Wedamedia


Organizacyjną i techniczną odpowiedzialność za bratnie projekty ponosi Grupa Wedamedia.

Zapytaj o pomoc któregoś z administratorów, przejrzyj FAQ (Najczęściej Zadawane Pytania) lub skorzystaj z innych form kontaktu.