Uwaga
Serwis Wedabaja jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Strona główna

Z Wedabaja, legendy
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj w Wedabai,

zbiorze legend, wierzeń, podań, mitów, klechd, baśni i bajek,
które każdy może edytować.


Mamy łącznie 12 915 stron, z czego 7819 artykułów, w tym 2 własnych.
Naszych 8 Użytkowników dokonało już 14 500 edycji!.

Wedabaja jest bratnim projektem Grupy Wedamedia, którego celem jest zgromadzenie i zaprezenetowanie szerokiemu gronu odbiorców naszej rodowiedzy, czyli mądrości ludowej i tradycji zachowanych w legendach i mitach różnych narodów, ze szczególnym uwzględnieniem podań słowiańskich. Możesz pomóc w rozwoju serwisu rejestrując się, by edytować i dodawać artykuły. Szanujmy tradycję oraz uczmy siebie i innych jak korzystać z wiedzy przodków.

Holy-grail-round-table-bnf-ms fr-116F-f610v-15th-detail.jpg
Król Artur, Arthmael, Św. Armel, Arthwys (ang. King Arthur, wal. Brenin Arthur, korn. Arthur Gernow, bret. Roue Arzhur) – legendarny celtycki władca Brytów z przełomu V i VI wieku. Bohater licznych legend, dzieł literackich i filmów. W tekstach pisanych Artur pojawia się po raz pierwszy w Historia Brittonum kronikarza Nenniusa z IX w. Historyczność samej postaci jak i szczegóły biografii są przedmiotem sporów historyków.


Suchman.jpg
Suchman Odichmantiewicz (rus. Сухман Одихмантьевич) – bohater ruskich bylin. Suchman był synem Odichmanta (postać identyfikowana z Dowmuntem z Nalszczan). Przyrzekł kniaziowi Władimirowi (Włodzimierzowi Wielkiemu), że przyniesie mu żywą łabędzicę. Dla zdobycia ptaka udał się nad Dniepr, gdzie niespodziewanie natrafił na Tatarów. Samotnie pokonał wrogów, odnosząc przy tym ciężkie rany, które sam opatrzył ziołami. Kniaź nie dał jednak wiary jego usprawiedliwieniom i wtrącił do lochu za niedotrzymanie obietnicy. Wkrótce jednak opowieść Suchmana potwierdził wysłany na zwiady Dobrynia Nikiticz. Kniaź Władimir polecił uwolnić więźnia, jednak w międzyczasie Suchman otworzył swoje rany i zmarł. Z jego krwi powstała okresowo wysychająca rzeka Suchmana.

Radegast (Kaisarov).png
Radogost, zwany inaczej Radegastem lub Redigastembóg Słowian połabskich. Według relacji Adama z Bremy jego kult ześrodkowany był w grodzie Redarów, zwanym od imienia bóstwa Radogoszczą. Helmold z Bozowa wymienia natomiast Radogosta jako bóstwo Obodrytów. Imię bóstwa pochodzi ze złożenia słów rad – miły, oraz gostь – gość, co może wskazywać na jego domniemaną funkcję opiekuna gości. Większość badaczy uważa kult Radogosta za lokalną odmianę kultu Swarożyca.

Zostań wedapedystą

Zapraszamy do współpracy z naszym serwisem, jako zarejestrowany Użytkownik-wedapedysta. Swoją przygodę z Wedabają powinieneś zacząć od zapoznania się z naszymi wytycznymi i Poradnikiem edytora i .Jeśli masz jakieś uwagi do treści serwisu, zgłoś je na naszym internetowym Wiecu. Możesz też zgłosić błąd oraz zaproponować artykuł lub zaproponować strony do importu. Jeśli jesteś zalogowanym Użytkownikiem możesz tworzyć nowe artykuły, ale najpierw sprawdź w naszej wewnętrznej wyszukiwarce czy już takowy nie istnieje w Wedabai.Wedamedia


Organizacyjną i techniczną odpowiedzialność za bratnie projekty ponosi Grupa Wedamedia.

Zapytaj o pomoc któregoś z administratorów, przejrzyj FAQ (Najczęściej Zadawane Pytania) lub skorzystaj z innych form kontaktu.