Uwaga
Serwis Wedabaja jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Dobrynia Nikiticz

Z Wedabaja, legendy
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trzej bohaterowie: Dobrynia Nikiticz, Ilja Muromiec i Alosza Popowicz na obrazie W. Wasniecowa Mocarze

Dobrynia Nikiticz (ros. Добрыня Никитич) – bohater średniowiecznych bylin kijowskich.

Jeden z trzech wielkich legendarnych ruskich wojów, obok Ilji Muromca i Aloszy Popowicza.

Dobrynia znany jest przede wszystkim jako pogromca wielogłowego węża Gorynycza (ros. Змей Горыныч, zob. żmij). Cechuje go wiedza, odwaga i inne typowo rycerskie cnoty. Jest siłaczem, znakomitym łucznikiem, szachistą, muzykiem (śpiewa i gra na gęślach). Służy u kniazia Włodzimierza Jasne Słoneczko, którego utożsamia się[kto?] z Włodzimierzem Wielkim.

Zdaniem historyków Dobrynia Nikiticz, podobnie jak inni bohaterowie średniowiecznej epiki rycerskiej (Artur, Roland), ma swój historyczny pierwowzór. W tym wypadku miałby nim być Dobrynia, krewny oraz wódz wielkich książąt kijowskich Światosława I i wspomnianego już Włodzimierza Światosławicza.

Na motywach legendy o Dobryni Nikityczu nakręcono w 2006 roku film animowany Dobrynia Nikiticz i Żmij Gorynycz (ros. Добрыня Никитич и Змей Горыныч)[1].

Przypisy

Bibliografia