Uwaga
Serwis Wedabaja jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Anat

Z Wedabaja, legendy
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.

Anat (gr. Αναθ, fenic. 𐤏𐤍𐤕, ugar. 𐎓𐎐𐎚) – kananejska bogini, siostra i równocześnie ukochana Baala. W jednym z aspektów swej osobowości jawi się jako zmysłowa bogini miłości i płodności, w innym – jako budząca grozę wojowniczka.

Według tekstów z Ugarit posiadała zdolność wprowadzania się w szał bojowy, podczas którego w bitwach ścinała głowy „jak kłosy” i cała zbryzgana krwią zawieszała sobie odrąbane ręce pozabijanych wrogów wokół pasa, a ich głowy na swoich plecach. Z owego szału zabijania niełatwo było się jej potem wyprowadzić.

Pomoc Anat odegrała znaczną rolę w zakończonych sukcesem staraniach Baala, syna Dagona, o uzyskanie dominującej pozycji pośród bogów. Dzięki jej perswazjom, a nawet groźbom, najwyższy bóg El zdecydował się przekazać władzę Baalowi, pomijając przy tym własne dzieci.

Kiedy Baal poniósł śmierć z ręki swego wroga – boga Mot, Anat okrutnie rozprawiła się z jego zabójcą, a następnie doprowadziła do powstania z martwych swojego ukochanego.

W sztuce zwykle przedstawiano ją nagą, z symbolami płodności – kwiatami lilii lub wężami w rękach, często jadącą na koniu. W czasie obrzędów ku czci Anat nierzadko składano w ofierze małe dzieci.

<hiero>a:n-ti-i-t:H8-I12</hiero>
Anat w hieroglifach

Kult Anat, podobnie jak kult bogini Astarte rozpowszechnił się także w Egipcie[1] od czasów Nowego Państwa. Jako córka Re i wojowniczka posiadała świątynie w Tanis – rammesydzkiej stolicy we wschodniej Delcie Nilu.

Przypisy

  1. Jadwiga Lipińska, Marek Marciniak, Mitologia starożytnego Egiptu, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa, 1977, ​ISBN 83-221-0135-2​.

Zobacz też